Güncel Haberler

SON DAKİKA |Açıklamalar peş peşe geldi! ABD’yi köşeye sıkıştıran Gazze sorusu: Yanıt veremedi

İsrail, Hamas’ın “Aksa Tufanı” operasyonuna 7 Ekim’de Gazze’yi vurarak karşılık verdi. Gazze yoğun bombardıman altındayken bölgedeki kriz her geçen dakika daha da derinleşiyor. ABD’den İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin art arda açıklamalar geldi. Pentagon, Hamas’a yeniden toplanıp İsrail vatandaşlarını ve diğerlerini tehlikeye atması için zaman tanıyacak bir ateşkesi desteklemiyoruz.” Açıklamalarıyla ateşkese karşı çıktı. Öte yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, İsrail bombardımanında yüzlerce sivilin hayatını kaybettiği Cibaliya ile ilgili soruyu yanıtlamaktan kaçındı.

06:00

ABD’DE YASA KABUL EDİLDİ

ABD Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada tasarı, 196 aleyhte oya karşılık 226 lehte oyla kabul edildi. Cumhuriyetçilerin tasarısına 12 Demokrat üye destek verirken, Cumhuriyetçilerin 2 üyesi ‘hayır’ oyu verdi.

İsrail’e 14,3 milyar dolarlık yardım paketi sağlayan tasarıda, İsrail’in “Iron Dome” ve “David Sling” hava savunma sistemlerine 4 milyar dolar, “Iron Beam” hava savunma sistemlerine ise 1,2 milyar dolar tahsis edilecek. savunma sistemi planlandı.

Tasarı, ABD Gelir İdaresi’ne (IRS) sağlanan yardımın kesilmesini önerdi. Tasarının yasalaşması için hem Senato hem de ABD Başkanı Joe Biden’ın onayını alması gerekiyor.

SENATOYA GEÇİŞ BEKLENMİYOR

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Senatör Chuck Schumer, tasarının “çok hatalı bir öneri” olduğunu belirterek, Senato’nun tasarıyı “değerlendirmeyeceğini” duyurdu.

Schumer, İsrail, Ukrayna ve Gazze’ye insani yardımı da içerecek şekilde kendi acil yardım paketleri üzerinde çalışacaklarını söyledi.

Demokratların çoğunlukta olduğu Senato, Cumhuriyetçilerin Ukrayna’ya yapılan yardımı hariç tutma ve Ukrayna’ya IRS fonları sağlama önerisine karşı çıkıyor.

04:00

PENTAGON’DAN FESİH AÇIKLAMASI

Pentagon sözcüsü General Pat Ryder düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Thumbs_b_c_64e04a348d505485dd472dafb1ce5767

Ryder, İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili olarak “Hamas’a yeniden toplanıp İsrail vatandaşlarını ve diğerlerini tehlikeye atması için zaman tanıyan bir ateşkesi desteklemiyoruz” dedi. dedi.

“ABD Başkanı Joe Biden’ın, insani yardımın Gazze’ye girmesine ve mahkumların ve diğer vatandaşların ayrılmasına izin verilmesi için insani bir duraklamayı desteklediğini duydum.” Ryder, Savunma Bakanı Lloyd Austin’in mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelerde Gazze’deki Filistinli sivillere insani yardım ulaştırılmasını da ele aldığını söyledi.

Ryder, bunun düzenli olarak vurgulamaya devam ettikleri bir konu olduğunu söyledi.

05:00

ABD BU SORUYA CEVAP VERMEDİ

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi stratejik iletişim koordinatörü John Kirby, düzenlediği basın toplantısında Cibaliya mülteci kampının İsrail için “meşru bir hedef” olup olmadığı sorusuna “cevap veremediğini” söyledi.

Kirby, “Dediğim gibi bunlar İsrail Savunma Kuvvetleri’nin soruları. Bunlar onların operasyonları ve operasyonlarını yürütürken hedefleme kararları hakkında yalnızca onlar konuşabilir.” dedi. dedi.

Thumbs_b_c_b9a24a9f75e87aac4c8eaa6795028d7b

Yapacaklarının İsrail’e “destek” sağlamak olduğunu vurgulayan Kirby, sivil kayıplarını en aza indirmek ve insani yardımın ulaştırılmasını sağlamak için “mümkün olan her şeyi” yapacaklarını kaydetti.

İsrail’e silahlı destek sağlayan ABD’nin İsrail saldırılarından “sorumlu” olup olmadığı yönündeki soruya Kirby, “Hedefleme kararlarını biz vermiyoruz. Bu kararlar İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından veriliyor.” dedi.

Kirby, ABD’nin Gazze Şeridi’ne insani yardım sağlamaya ve bölgedeki şiddetten kaçmak isteyen insanların bölgeyi güvenli bir şekilde terk edebilmesi için çatışmaya “gerekli olduğu sürece” “insani bir duraklama” sağlamaya çalıştığını söyledi.

John Kirby, çatışmalardaki insani duraklamadan kastının “belirli hedeflere ulaşmak için geçici ve bölgesel duraklamalar” anlamına geldiğini belirtti.

74 Amerikan vatandaşının Gazze’den ayrıldığını anlatan Kirby, “Gün içinde bu sayının artmasını umuyorlar ve tüm Amerikan vatandaşlarını bölgeden uzaklaştırmak istiyorlar.”

Günün önemli manşetleri
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Netanyahu'nun talimatı: Para musluklarını açın!  Her şeyin bedelini öde...Netanyahu’nun talimatı: Para musluklarını açın! Her şeyin bedelini öde…
Bu bir sır!  Evde ceset bulunduBu bir sır! Evde ceset bulundu
Kadını saçından tutup sokakta sürükleyip dövdü!  İşte o anlar...Kadını saçından tutup sokakta sürükleyip dövdü! İşte o anlar…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş