Güncel Haberler

Pentagon: Bir Amerikan savaş gemisi ve ticari gemiler Kızıldeniz’de saldırıya uğradı

ABD Savunma Bakanlığı, Ortadoğu’daki İsrail-Hamas savaşıyla bağlantılı deniz saldırılarında keskin bir artış potansiyelinin altını çizdi.

REKLAM

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Pazar günü Kızıldeniz’de bir Amerikan savaş gemisine ve çok sayıda ticari gemiye saldırı düzenlendiğini duyurdu.

Açıklamada, bunun Ortadoğu’da İsrail-Hamas savaşıyla bağlantılı deniz saldırılarında keskin bir artış potansiyeline işaret ettiği vurgulanıyor.

Açıklamada, “Kızıldeniz’deki USS Carney ve ticari gemilere yönelik saldırı haberlerinin farkındayız ve bilgi geldikçe paylaşacağız” denildi.

İngiliz ordusu daha önce Kızıldeniz’de şüpheli drone saldırısı ve patlamalar olduğunu duyurmuştu ancak ayrıntı vermemişti.

Pentagon saldırının nereden geldiğini söylemedi. Ancak Yemen’de İran destekli Husiler, hem Kızıldeniz’deki gemilere saldırıyor hem de Gazze Şeridi’ni bombaladıktan sonra İsrail’i hedef alıyor.

İsminin açıklanmaması kaydıyla AP’ye konuşan ABD’li bir yetkili, saldırının yerel saatle sabah 10 civarında başladığını ve yaklaşık beş saat sürdüğünü söyledi.

Husilerden henüz bir açıklama gelmedi.

Kasım ayı başlarında Husiler, Yemen kıyısı açıklarında Kızıldeniz’de İsrail’e bağlı bir araç taşıma gemisine el koydu. İsyancılar gemiyi hâlâ liman kenti Hudeyde yakınlarında tutuyor.

Geçen hafta silahlı kişiler tarafından kısa süreliğine ele geçirilen başka bir İsrail gemisine yardım eden başka bir ABD savaş gemisinin yakınına bir füze ateşlendi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş