Güncel Haberler

Gazze: Üç rehine İsrail askerleri tarafından ‘yanlışlıkla’ öldürüldü

İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari, askerlerinin Gazze’deki operasyon sırasında “yanlışlıkla” üç rehineyi vurduğunu söyledi.

REKLAM

Tel Aviv, Gazze Şeridi’ndeki kara operasyonu sırasında üç İsrailli rehinenin “kazara” öldürüldüğünü duyurdu.

İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari, askerlerinin rehineleri Gazze şehrinin Şicaiye bölgesinde bulduğunu ancak onları tehdit olarak yanlış tanımladığını söyledi.

Hagari, “Çatışmalar sırasında ordu yanlışlıkla üç İsrailli rehineyi tehdit olarak tanımladı. Bunun sonucunda askerler onlara ateş açtı ve öldürüldüler.” dedi.

Hagari, rehinelerin “kaçtığını veya onları kaçıranlar tarafından terk edildiğini” söyledi ve olayla ilgili soruşturma sözü verdi.

Kurbanların, Hamas’ın 7 Ekim’de güney İsrail’e düzenlediği saldırı sırasında Kibbutz Nir Am’dan kaçırılan 28 yaşındaki Yotam Haïm ve 25 yaşındaki Bedevi Samer el-Talalqa olduğu iddia edildi. Öldürülen üçüncü rehinenin ailesi ise kimliğinin açıklanmasını istemedi.

Ordu, basın açıklamasında ölülerin, askerlerinin Hamas’a karşı “birkaç gündür kesintisiz bir savaş” yürüttüğü “aktif çatışma bölgesinde” öldüğünü vurguladı.

Açıklamada ordu, olaydan “derin üzüntü duyduğunu” belirterek, “görevlerinin kayıp kişileri bulmak ve rehineleri eve getirmek olduğunu” söyledi.

Böylece yaklaşık 250 rehine arasında ölenlerin sayısının 22’ye çıktığı belirtildi. 110 rehinenin serbest bırakıldığı, 129’unun hayatta olup olmadığı ise bilinmiyor.

7 Ekim saldırısının ardından İsrail, Hamas’ı “yok etme” sözü verdi ve Gazze Şeridi’ne operasyon başlattı.

İsrail askeri yetkililerine göre Gazze’de 119 İsrail askeri öldürüldü ve bunların yaklaşık yüzde 20’si kendi silahlı kuvvetleri tarafından öldürüldü.

Aile dernekleri tüm rehineler serbest bırakılıncaya kadar ateşkes çağrısında bulunuyor.

İsrail ordusu, bir hafta önce iki askerin ağır yaralandığı rehine kurtarma operasyonunun başarısızlıkla sonuçlandığını itiraf etmişti.

Hamas, operasyon sırasında 25 yaşındaki İsrailli rehine Sahar Baruch’un öldüğünü duyurdu.

Gazze’de 18 bin 800 kişi öldü

Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre 7 Ekim’den bu yana İsrail bombardımanı altında aralarında çocuk ve gençlerin de bulunduğu yaklaşık 18 bin 800 kişi hayatını kaybetti.

Hamas basın bürosundan yapılan açıklamada, ölen Filistinlilerin yüzde 75’inin çocuk (8 bin) ve kadın (6 bin 200) olduğu belirtildi. Açıklamada, İsrail’le savaşın 70’inci gününde 7 bin 500 kişinin kayıp olduğu belirtildi.

Bölgedeki ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı

Bu arada ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelerek kuşatma altındaki bölgenin savaş sonrası geleceğini tartıştı.

Sullivan, İsrailli liderlerle yaptığı görüşmelerde savaşın yoğun çatışma aşamasının sona erdirilmesine yönelik bir zaman çizelgesinin altını çizdi.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Sullivan’a Hamas’ı yok etmenin aylar alacağını söyledi.

REKLAM

ABD’de Joe Biden yönetimi, İsrail’in sivil kayıplarını azaltamamasından ve Gazze’nin geleceğine yönelik planlarından duyduğu rahatsızlığı dile getiriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş