Güncel Haberler

Yapay tatlandırıcı tehlikesi! Bilim insanları ortaya koydu: Kalp krizi ve felce neden olabilir

Bilim insanları, 'ksilitol' adı verilen düşük kalorili yapay tatlandırıcının kalp krizi ve felce neden olabileceğini ortaya çıkardı. “Avrupa Kalp Dergisi”nde yayınlanan araştırmaya göre araştırmacılar, 2004-2011 yılları arasında kalp hastalığı nedeniyle tedavi gören hastalardan alınan 1.157 kan örneğini ve kalp hastalığı açısından yüksek risk taşıyan 2.100 kişiden alınan kan örneklerini inceledi.

Ksilitol çikolatalarda, şekerlemelerde, nane şekerlerinde, diyabet dostu gıdalarda ve sakız başta olmak üzere ağız bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir içeriktir.

Araştırmacılar, sakız ve diş macunu gibi birçok üründe kullanılan yapay tatlandırıcı ksilitolün kanın daha kolay pıhtılaşmasını sağlayabildiğini belirledi. Pıhtıların kalbe ulaştığında kalp krizine, beyne ulaştığında ise felce neden olabileceğini belirlediler.

Araştırma grubundan Dr. Stanley Hazen, CNN'e yaptığı açıklamada, ksilitolün obezite ve diyabet gibi hastalıkları olan kişilere alternatif tatlandırıcı olarak verildiğine dikkat çekerek, bunun ölümcül sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

iStock-1203392811

Ksilitol üzerinde yapılan araştırma sonuçlarının eritritol ile benzerliğine vurgu yapan Hazen, kalp hastalığı riski taşıyan kişilerin kanında yüksek düzeyde ksilitol bulunmasının bu hastalıklara yakalanma riskini iki katına çıkardığına dikkat çekti.

iStock-1409397697

Şekerin glikoz seviyesini %10-20 oranında artırmasının normal olduğunu söyleyen Hazen, sağlıklı gönüllülere ksilitol içeren içecekler verildiğinde glikoz seviyelerinin 1000 kat arttığına dikkat çekti.

iStock-896408922

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Haziran 2023'te yapay tatlandırıcılardan biri olan aspartam'ı insanlar için “olası kanserojen” olarak sınıflandırmış ve günlük doz aşılmadığı sürece kullanımının güvenli olduğunu duyurmuştu. (AA)

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Gaziantep'teki yangın kısmen söndürüldü!Gaziantep'teki yangın kısmen söndürüldü!
Fatih'te öğretmeni öldürdü!  Polis onu kovaladı ve bir restoranda yemek yerken yakalandı.Fatih'te öğretmeni öldürdü! Polis onu kovaladı ve bir restoranda yemek yerken yakalandı.
Danimarka Başbakanı Frederiksen'e Kopenhag'da yumruklu saldırıDanimarka Başbakanı Frederiksen'e Kopenhag'da yumruklu saldırı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş