Güncel Haberler

Trafikte öfke kontrolü nasıl sağlanır?

genişletmek

Zaman zaman trafik ihlallerine ve trafik sıkışıklığına öfke duyabiliriz. Bazen yoğun bir iş gününün ardından saatlerce trafikte sıkışıp kaldığımızda buna açlık, susuzluk, yorgunluk gibi fizyolojik ihtiyaçlar da eklenince öfkemiz kontrol edilemez bir hal alabiliyor. Bu gibi durumlarda öfkenin ardındaki nedenlere dikkat çeken psikolog Rabia Yavuz şöyle devam ediyor:

“Trafikte öfkelendiğimizde, acıktığımızda, susadığımızda, yorulduğumuzda neden öfkelendiğimizi düşünmeli ve öfkemizin ardındaki nedenlere bakmalıyız. Çünkü o andaki öfkenin arkasında karşılanmayan bir ihtiyaçtan fazlasının yattığını görmek önemli.

Örneğin birisi trafik kurallarını ihlal ediyorsa aynı ihlali sizin de yapabileceğinizi unutmamalısınız. Böyle bir duruma kızmadan önce olaya nasıl baktığımız önemli. Böyle bir durumda öfkeyi bir sorun çözme biçimi olarak görürseniz onu kullanma olasılığınız daha yüksektir. Ancak kontrolden çıkmadan önce öfkeyi kullanmanın yolları var. “Zengin davranış becerilerine sahip bireylerin öfkelerini yönetmede başarılı olmalarının nedeni budur.”

Trafikte öfkeyi yönetmek için ipuçları

Trafikte öfkeyi kontrol altına almanın ipuçlarını veren klinik psikolog Rabia Yavuz, şunları söyledi: “Trafikte sizi en çok neyin sinirlendirdiğini, hangi durumlarda öfkelendiğinizi bilmeniz gerekiyor.

Örneğin trafik sıkışıklığında öfkelenmek normaldir ancak “Şu anda her şey sinir bozucu görünüyor çünkü yorgunum ama biraz dinlendikten sonra öyle hissetmeyeceğim” diyerek bu durumu kabullenmek, İyi bir fikir. Aynı zamanda klinik psikolog Rabia Yavuz da öfkenin yoğunlaştığı durum veya anları netleştirebilirsek bu durumlara farklı şekillerde hazırlıklı olabileceğimizi söyleyerek şunları söyledi: “Çoğu insan öfkelendiğinde kendini daha çok öfkeli hisseder. Yorgun, aç ya da sıkıntılı durumdayız, bu riskleri ortadan kaldırırsak bazı durumlarda öfkelenmeyi de önleyebiliriz.

Örneğin iyi uyumak, aç olmamak, yorgunsak dinlenmek için mola vermek ve acele etmemek için planlı olmak yapabileceğimiz şeylerden sadece birkaçı. “Trafikte sakin kalmak için seyahat ederken nefes egzersizleri yapabilir ve rahatlatıcı müzik dinleyebilirsiniz” diyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş