Güncel Haberler

BM’ye göre 80 bin kişi Refah’tan ayrıldı, Gazze’de inşa edilen iskele için ilk insani yardım yolda

İlk insani yardım sevkiyatı, Güney Kıbrıs'taki bir limandan Gazze kıyısı açıklarında ABD tarafından inşa edilen bir iskeleye doğru yola çıktı.

REKLAM

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail'in 6 Mayıs'ta saldırılarını yoğunlaştırmasının ardından 80 bin kişinin Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinden ayrıldığını duyurdu.

Bu arada, ilk insani yardım sevkiyatı Güney Kıbrıs'taki bir limandan ayrılarak Gazze kıyısı açıklarında ABD tarafından inşa edilen iskeleye doğru yola çıktı.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın (UNRWA) yazılı açıklamasına göre, Gazze'deki Filistinliler “yeni bir zorunlu göçe” maruz kaldı.

Açıklamada, “İsrail güçlerinin askeri operasyonlarını yoğunlaştırdığı 6 Mayıs'tan bu yana, yaklaşık 80.000 kişi başka yerlere sığınmak üzere Refah'tan ayrıldı.” ifadesine yer verildi. Söylendi.

Refah'taki saldırılar nedeniyle bölgedeki Filistinli ailelerin çok zor durumda olduğu belirtilen açıklamada, “Hiçbir yer güvenli değil. Acil ateşkese ihtiyacımız var.” çağrı yapıldı.

İsrail ordusu, 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılması çağrısında bulunmuş ve 7 Mayıs sabahı Gazze'nin Refah bölgesine kara saldırısı başlattığını duyurmuştu. Mısır sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirmişti.

BM, son saldırılar başlamadan önce Gazze Şeridi'nin diğer bölgelerinden Refah'a kaçanlar da dahil olmak üzere şehrin nüfusunun 1,4'e yükseldiğini bildirmişti.

ABD'nin Gazze açıklarında inşa ettiği iskeleye ilk insani yardım geliyor

Bu arada ilk insani yardım, Güney Kıbrıs'taki bir limandan Gazze kıyısı açıklarında ABD tarafından inşa edilen bir iskeleye doğru yola çıktı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Constantinos Kombos, bir Amerikan insani yardım gemisinin, ihtiyaç duyulan insani yardımı deniz yoluyla Gazze'ye ulaştırmak üzere adanın güneyindeki Larnaka limanından ayrıldığını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, yaklaşık iki ay önce Gazze kıyısının birkaç kilometre açıklarında büyük bir yüzer platformun inşası talimatını vermişti.

Gazze ile Mısır arasındaki Refah sınır kapısı, İsrail ordusunun Salı günü Filistin tarafının kontrolünü ele geçirmesinden bu yana kapatılarak Filistinlilerin ihtiyaç duyduğu insani yardımların girişi engellendi.

Birleşmiş Milletler, Gazze'nin kuzeyinin şu anda “tam bir kıtlık” durumunda olduğunu söylüyor.

Gazze'deki savaş, bölgedeki 2,3 milyon insanın yaklaşık yüzde 80'ini evlerinden ve birçok şehirden yerinden etti; Evlerde, hastanelerde, camilerde ve okullarda büyük yıkımlara neden oldu.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944'ü çocuk ve 9 bin 849'u kadın olmak üzere 34 bin 844 Filistinli öldürüldü, 78 bin 404 kişi de yaralandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş