Güncel Haberler

Arjantin Merkez Bankası’nı kapatacağını açıklamıştı! Arjantin’in yeni Devlet Başkanı Javier Milei göreve başladı

Arjantin’de 19 Kasım’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu kazanan Arjantin’in yeni cumhurbaşkanı Javier Milei, yemin etti. Başkent Buenos Aires’teki Ulusal Kongre’de yemin töreni yapılırken Milei, başkanlık kuşakını ve asasını bir önceki başkan Alberto Fernandez’in elinden aldı. Görevi devralan Milei, Kongre bahçesinde halka seslendi.

KAMUOYUNA SESLENDİ

Milei, “Bugün Arjantin için yeni bir dönemin başlangıcı. Bugün uzun ve üzücü bir çöküş ve gerileme dönemini sonlandırıyoruz. Ülkemizi yeniden inşa etme yoluna giriyoruz. Arjantinliler ezici bir çoğunlukla geri dönüşü olmayan değişim arzularını dile getirdiler.”

“Giden hükümet bizi hiperenflasyon yoluna soktu. Böyle bir felaketin yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız” diyen Milei, kontrol edilmediği takdirde enflasyonun yılda yüzde 15 bine ulaşabileceği uyarısında bulunarak “mücadele etme” sözü verdi. ortadan kaldırmak için diş ve tırnak”.

AW095639_09

Yemin törenine İspanya Kralı VI. Felipe, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Brezilya eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro gibi önemli isimler hazır bulundu.

AW095639_10
Köpeklere olan sevgisiyle tanınan Milei, yemin töreninin ardından kongre binasından Casa Rosada başkanlık sarayına geçerken konvoyunu durdurdu, aracından inerek sahipsiz köpeği sevdi.
AW095639_13

MERKEZ BANKASINI KAPATACAĞINI SÖYLEDİ

Ekonomist ve eski televizyon yorumcusu olan 53 yaşındaki Milei, Arjantin Merkez Bankası’nı kapatmak istediğini ve ülke ekonomisini yeniden canlandıracağına söz verdiğini söyledi.

AW095639_11
Milei’nin ABD dolarını ülkenin resmi para birimi yapma vaadi halktan büyük destek aldı ancak birçok ekonomi uzmanı bunun ekonomik felakete yol açacağını söyledi. Yıllık enflasyonun yüzde 200’e yaklaştığı Arjantin’de her beş kişiden ikisi yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Yağışlar İstanbul'un barajlarını doldurdu!  İşte son durumYağışlar İstanbul’un barajlarını doldurdu! İşte son durum
Bakan Ersoy'la fotoğrafı günün konusu oldu!  Altaylı'nın tepkilerine yanıt: Bakan Ersoy’la fotoğrafı günün konusu oldu! Altaylı’nın tepkilerine yanıt: “Demek sen erkek değilsin”
“Ponzi Madeni” ve “Avukat Maria”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş